A Keszthelyi Család- és Gyermekjóléti Központtal való együttműködésünk alapján került sor 2018 őszén egy Kamaszklub beindítására. Szerettünk volna lehetőséget biztosítani 7-8. osztályos fiataloknak arra, hogy különböző programok segítségével személyiség- és kapcsolatépítő programokban vegyenek részt. A klub vezetésére felkértük Schlakker Eszter pedagógust, akivel az Alapítványunk már régebb óta kapcsolatban állt. Segítője Dr. Mészáros Jánosné volt. A klubfoglalkozásokat Keszthelyen a Batsányi u. 2-ben tartottuk.
A kamaszokkal kéthetente találkoztunk. Az első néhány alkalommal főleg ismerkedtünk, játékos formában. Próbáltuk megismerni egymás hobbijait, érdeklődési körét, és hogy milyen környezetből jöttek a gyerekek, milyen nehézségekkel küzdenek. Mivel a résztvevők mindannyian lányok voltak (mindannyian a meghirdetett 7-8. évfolyamos diákok), így nagyon hamar mélyebb beszélgetések is kialakultak a Kamaszklub alatt. A gyerekek között kialakultak barátságok, és a klubvezető és a segítője felé pedig őszinte bizalommal fordultak. Úgy tűnt, nagyon igénylik ezt a helyet, ahol elmondhatják a problémáikat, meghallgatják őket, és egymást is tudják bátorítani. A foglalkozásokról úgy nyilatkoztak, hogy nagyon változatosak és színesek voltak, mindenki megtalálta, amiben jól érezte magát. A foglakozások eredményeképpen egy nagyon jó kis baráti társaság kovácsolódott belőlük, akik nyitottabbak lettek egymás és a környezetük felé is, sok nehézséget sikerült átbeszélni, és talán feldolgozni is néhányat. A lányok sokat fejlődtek az érzelmeik kifejezésében, és saját magukat is jobban megismerték. Mindannyian kifejezték, hogy milyen sokat jelentettek nekik ezek a találkozások, és nagyon szeretnék, ha lenne folytatása.
A kamaszok a következő típusú foglalkozásokon vettek részt:
- társasjátékozás – modern társasjátékokkal, kifejezetten olyanokkal, amik segítenek egymás megismerésében, és a szociális készségek fejlődésében
- kreatív feladatok, rajzolás, kézműveskedés – a diákok nagy érdeklődést mutattak a képzőművészetek iránt, főleg a rajzolással kapcsolatban, így néhány művészetterápiás foglakozást is tartottunk nekik. (Ezeknek része volt a családrajz is egy elvontabb formában, illetve az értékeik és a képességeik feltérképezése.)
- digitális média – a számítógépet is bevonva, egy online kvízt állítottak össze a gyerekek, olyan kérdésekkel, amiket szerintük a felnőtteknek tudniuk kellene a mai fiatalokról
- tanulás tanulása – beszélgettünk a tanulás különböző formáiról, módszereiről, a tanulási stílusokról és a tanulási motivációjukról, teszteket és feladatokat oldottak meg, hogy megfejtsük, ők hogyan tudnak könnyebben tanulni
- filmezés és beszélgetés a filmről – úgy vettük észre, hogy többen is úgy érezték a csoportból, hogy kilógnak az iskolai osztályukból, így egy ezzel kapcsolatos filmet néztünk meg, és egy másik alkalommal pedig interaktív feladatokkal dolgoztuk fel a történetet.
- közösségépítő foglalkozás – a csapat tagjaként egy rajzos feladattal kellett definiálni magukat, és a közösségen belüli szerepüket.
- szabadulószoba – egy alkalommal a gyerekek problémamegoldó és logikai képességeinek fejlesztésére összeállított szabadulószobában vehettek részt
- beszélgetések – szinte minden alkalommal voltak vezetett vagy spontán beszélgetések. Ezek voltak a klub legfontosabb részei. Mindig átbeszéltük, hogy kivel mi történt az elmúlt időszakban, és a gyerekek nagyon nyitottak voltak. Ilyenkor a főbb témák a következők voltak: család, barátok, hobbik, továbbtanulás, iskola, párkapcsolatok, könyvek, filmek, hétköznapi vagy aktuális problémák, aktuális nehézségeik…
A vezetett beszélgetések témái a következők voltak: érdeklődési körök, család, érzelmek (például a karácsonnyal kapcsolatban), képességek, személyiségjegyek, célok, tanulás és motiváció, személyiségjegyek, iskolai zaklatás, tanár-diák-szülő kapcsolatok.
Évzáró alkalmunk egy cukrászdában volt, ahol átbeszéltük a kamaszklub eddig élményeit.
Nagyon hasznosnak ítéljük ezt a tevékenységet, és örülünk, hogy lehetőségünk volt a kamaszok felé is nyitnunk.
A klubfoglalkozások időpontja a következők voltak:
- 2018. november 15. 9. 2019. február 21.
- 2018. november 29. 10. 2019. március 7.
- 2018. december 7. 11. 2019. március 21.
- 2018. december 13. 12. 2019. április 4.
- 2019. január 10. 13. 2019. április 18.
- 2019. január 18. 14. 2019. május 2.
- 2019. február 1. 15. 2019.május 16.
- 2019. február 7. 16. 2019. május 30.